בשבת האחרונה של ינואר 2012, יצאנו לסיבוב גלריות לצורך מילוי מצברים. קודם הדרמנו לגלריה 'חנקין' בחולון וראינו את תערוכת האוריגמי המוארת (תרתי משמע) 'יוצא לאור' של  אילן גריבי, משם  הצפנו ל'פריסקופ' וראינו את תערוכת הקרמיקה המעניינת 'כלי על במה' שאצרה עירית אבא, ואז גילינו שנשאר לנו זמן לעוד תערוכה נוספת.

מכל ההצעות ב'עכבר העיר', משכה את תשומת לבנו במיוחד התערוכה "uberkitsch" בבית בנימיני- המרכז לקרמיקה עכשווית. עד כה לא בקרתי בבית בנימיני, ועם נושא הקיטש אני מנהלת יחסי אהבה-שנאה לאורך זמן. אז כוונו את הנווטן (המילה החדשה של האקדמיה לג'י.פי.אס) והגענו ליעד.

כרזת התערוכה Uberkitsch

השלט להנצחת יהודית ויששכר בנימיני

הפתעה ראשונה, המיקום. בית בנימיני נמצא ממש בכניסה לקריית המלאכה, ברח' העמל 17. זהו בנין ישן ששופץ והותאם לצרכי המקום.  הבנין כולל כמה פונקציות מרכזיות:

  • בית ספר לאמנות הקרמיקה: סדנאות לפיסול, עיצוב וקדרות למבוגרים, בני נוער וילדים
  • תערוכות: בשני חללים – בהם מוצגות תערוכות מתחלפות, מתקיימים גם שיחות גלריה וגם סיורים מודרכים.
  • ספריה וחדר- עיון
  • גג פתוח לאירועים רבי משתתפים.

בית בנימיני, מגשים את צוואתם ומורשתם התרבותית של יהודית ויששכר בנימיני, יוצרים ומורים לקרמיקה, אשר הורישו בצוואתם קרן נאמנות להקמת  מרכז לקרמיקה עכשווית יחיד מסוגו. מטרת המרכז היא  לקדם את תחומי האמנות והעיצוב הקרמי, לפתח את תחום הקרמיקה בישראל, ולקדם קשרים עם הקהילה המקצועית בארץ ובחו"ל. מרסל קליין היא נאמנה מטעם הקרן והיא קבלה את פנינו והוסיפה הסברים.

בית בנימיני מקיים באופן שוטף: סדנאות לקרמיקה, אירוח אמנים מחו"ל, פעילות ייעודית לאוכלוסיה עם צרכים מיוחדים ומעניק מלגת 'סטודיו ראשון' לאמנים צעירים בתחום הקרמיקה.

ערכנו סיור מודרך בבית, סיירנו בתערוכה המעניינת Uberkitsch ועלינו על הגג, משם אפשר לצפות על הגגות הסמוכים ועל בתי המלאכה המפוזרים בשטח. האיזור משנה לאט את פניו וגלריות שעברו לשם לאחרונה כמו גלריה רוזנפלד, גלריה עינגע ובית בנימיני, קובעים בשטח מציאות חדשה.

מבט מהגג של בית בנימיני לכוון דרום

מראה מהגג לצד מערב

התערוכה Uberkitsch, שאצר רועי מעין, כוללת יצירות קיטש מגוונות, שחלקן הגדול משתמש בסגנון הקיטש רק כמסווה להעלאת יצירות אישיות, פוליטיות, או מחאתיות.

בין המציגים ראינו כמה אמנים ישראלים, שכל אחד מהם השתמש בנושא התערוכה באופן שונה וייחודי.

אמנון עמוס/ עשה לי נסיכה

אנה כרמי/סוכה מיניאטורית (מבט מבפנים)

שאול ארזי/ גלעד חופשי

גיא ג'אנה אסתי/ ללא כותרת

מאוסף ראובן נרדי, מעצב: חוזה פוצ'ה

התערוכה מעוררת מחשבות על קיטש בהיבטיו השונים ועל המורשת התרבותית שהנחילו יהודית ויששכר בנימיני, המציבה במרכז היצירה את האדם. בית בנימיני אמור לעודד לחשיבה יצירתית וביקורתית, המייחסת חשיבות רבה לפרטים  ולגשר בין היצירה לבין החיים.

העבודה שאהבתי במיוחד

אז בסיור הגלריות הבא שלכם, כוונו את הנווטן לרח' העמל 17 בתל-אביב ובואו לבקר בבית בנימיני. אני ממליצה!

צילומים: אילה רז (למעט כרזת התערוכה)