תמיד רצית לרוץ  בטבע אבל לא יכולת להתנתק מהעבודה? ואולי רצית לקבל מיילים כשאתה עובד  בגינה? או לשמוע מוסיקה, לצלם תמונה,  להדפיס מכתב-  מבלי לקחת איתך שום ציוד אלקטרוני??? לכל המשאלות האלה יש עכשיו פתרון, שחלקו נמצא עדיין בפיתוח, אבל קחו פרק זמן של  חמש עד עשר שנים ותראו איך כל משאלותיכם מתגשמות…

מהפכת הבגדים החכמים  כבר יצאה לדרך. העידן שאחרי הפי.סי. הוא עידן הבגדים הממוחשבים  שאו-טו-טו כבר  כאן…המחשב  האישי יפנה את מקומו לבגדים ממוחשבים שיוכלו לעשות עבורנו כל מה שעושה עכשיו המחשב  האישי  וזה בטבעיות גמורה תוך התנהלות חופשית שלנו בכל מקום שנרצה ללא צורך בהיצמדות לבית, למשרד או למכשירים אלקטרוניים נייחים. שמות למחוללי המהפכה כבר יש וכמובן שבאנגלית זה נשמע הרבה יותר טוב:

e-textiles, e-fashion, wearable electronics, e-warderobe

כל המושגים האלה מייצגים פיתוחים אלקטרוניים בתחום ההלבשה שחלקם כבר מיושם וניתן ללבישה.

נתחיל בסרטון ממחיש מיו-טיוב מפרויקט maker-faire  שבו מציגים הסטודנטים כמה פיתוחים מעניינים לבגד העתידי.

 

עכשיו נעשה היכרות עם הקיבורד של בגדי העתיד.

כך נראה הרכיב לפני התפירה לבגד

Eleksen מאפשר הטמעה  של רכיבים אלקטרוניים בתוך כל  פריט או אביזר. הפיתוח המיוחד שלו עבור טקסטיל נקרא Elektex

בחברת בגיר הישראלית  כבר משתמשים בפיתוח טכנולוגי זה.  בימים אלה מציגה בגיר את החליפה הגברית הראשונה המנגנת.

בתוך החליפה מוטמעים סיבים רגישים ובאמצעות חמישה לחצנים הממוקמים בצווארון הז'אקט אפשר לשמוע מוסיקה  של I-POD. אפשר לזפזפ, להגביר, לנגן ולהפסיק. החליפה של בגיר תייוצר בחמש  דוגמאות ותימכר במחיר של -149$ …מישהו מעוניין?

שליטה מוחלטת במוסיקה באמצעות הצווארון

פיתוח של קיבורד דו-צדדי מאפשר להדפיס מכתב או להקיש מספר טלפון על צד אחד ועל הצד השני לשלוט באי-פוד.

כך נראה רכיב אלקסן דו-צדדי

השימוש הראשון באלקסן היה בבגדי ספורט חכמים שאיפשרו ללובש למדוד דופק ופונקציות גופניות אחרות כדי לשפר ביצועים ספורטיביים. ממגרש הספורט עד המשרד הייתה הדרך קצרה והיום יש כבר כמה אביזרים מבוססי מחשב עם הרכיב של אלקסן, כמו למשל, תיק-צג  שהוא גם תיק צד (וזה דווקא נשמע בעברית הרבה יותר טוב)

התיק המציג הכל...

תיק זה מקבל נתונים מהלפטופ באמצעות בלוטוס או USBומציג אותם על מסך 2.5 אינטץ' בחזית התיק. אפשר להוסיף לתיק הממוחשב גם אם-פי, אלבום תמונות, וידאו קליפ ועוד.

הדבר החם כיום בתחום הבגדים החכמים הוא סיב חכם ממשי-אורגנזה, אשר חלק ממנו מצופה בנחושת ומשמש כמוליך חשמלי. הסיבים הללו הם סיבי ננו שעוביים הוא אחד חלקי מאה מעובי  השערה האנושית. הם עשויים מחומרים אורגניים ולכן הם גמישים, בטוחים לשימוש, אינם מזהמים את הסביבה וזולים יחסית.  את הסיבים האלה אפשר לכבס במכונת כביסה ביתית וגם לתפור אותם במכונות תפירה רגילות. אחרי הגזירה של הבגד מטמיעים בו באמצעות תפירה קומפוננטים  דמויי אלקטקס אשר באמצעותם ניתן לבצע את כל פעולות המחשב  הביתי.

ממציאי ההלבשה הממוחשבת מבטיחים לנו כי המלתחה העתידית שלנו תיראה לגמרי אחרת. במציאות שבה בגדים יחליפו צבעים כרצוננו, יחממו או יקררו לפי בקשתנו, יתאימו את מידות הבגד למימדינו – כנראה, כל מה שישאירו לבחירתנו  זה איזה מוסיקה נרצה לשמוע או באיזה גודל נרצה את מסך המוניטור על החולצה שלנו ואם הוא ימוקם בחזית או על השרוול…

לאור האמור לעיל נצטרך כנראה גם לשנות כמה פתגמים מקובלים מתחום הלבוש.

" הבגדים עושים את האדם" יהפוך להיות "הבגדים עושים את המשרד",

"אתה הוא מה שאתה לובש" יהיה כמובן "המשרד שלך הוא מה שאתה לובש"

… אבל לפתגם יהודי  עתיק אחד לא רק שלא מצאתי תחליף אלא שהוא נראה לי הכי עתידני שאפשר  :

" הטוב במלבושים- שילבש האדם דעת"

…אולי יש לכם הצעות????