בניגוד גמור לכל אנשי הזבל המקיפים אותנו לאחרונה, ביניהם פוליטיקאי צמרת, זמר צמרת ועוד 'צמרות' מצמררות מסוג זה, היה לי השבוע עונג מיוחד לצפות ב'אנשי הזבל' המוצבים בפארק חיריה, הלוא הוא  'פארק אריאל שרון'.  כמה מחמם לב לראות את הצד האחר של ישראל. הצד החיובי, היצירתי, או אם תרצו את חצי הכוס המלאה, של הדברים היפים שמתרחשים בישראל ואשר אמצעי התקשורת משתדלים כמיטב יכלתם להתעלם מהם, מתוך מחשבת רייטינג טהורה הגורסת שאין ענין לציבור בכל מה שאיננו צהוב, מגעיל או מקומם.

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

 

פארק אריאל שרון הינו הפארק המטרופוליני הגדול ביותר בישראל והגדול מסוגו במזרח התיכון. הפארק, המוקם על הר האשפה שהיה בעבר מזבלת חיריה, הצליח להסב איזור מצחין ומעורר דחיה לגן פורח עם מזרקות מים, פרחים ועצים שהופכים אותו לאתר טיולים מושך ובלתי שגרתי.

אנשי השרות העובדים בפארק הם ידידותיים במיוחד, שמחים לעזור ומנומסים מאוד, ואתה פשוט חייב לצבוט את עצמך כדי להיזכר שאתה נמצא בישראל…

האמן הבינלאומיHa Schult, שביקר כבר עם מאות הדמויות של ה- Trash People, ברחבי העולם, החליט  להביא את תערוכת המחזור המרהיבה לישראל ולמקם אותה בפארק 'אריאל שרון'. זוהי אחת מהתערוכות הסביבתיות הידועות ביותר בעולם, שהוצגה עד כה  במקומות מיוחדים מאוד, כמו: הרי האלפים, החומה הסינית, הכיכר האדומה במוסקווה ,לה דפנס בפריז, הפירמידות במצרים, כיכר העם ברומא, אנטרקטיקה ועוד.

המיצג מכיל מאות פסלי אדם בגודל טבעי – העשויים מכ-20 טון של חומרים ממוחזרים, בהם ברזל, זכוכית, חלקי מחשב, פחיות ועוד פריטים ממוחזרים. על אף שהדמויות הן בגודל טבעי, האפקט המתקבל מהצבתם של פרטים רבים כל כך בשורות הוא מונומנטלי ומרשים ביותר.

איש זבל על רקע הנוף צילום: אילה רז

איש זבל אלקטרוני על רקע הנוף
צילום: אילה רז

מבט מקרוב צילום: אילה רז

מבט מקרוב אל החומרים שמהם מורכב איש הזבל
צילום: אילה רז

איש זבל מפחיות קוקה קולה. צילום: אילה רז

איש זבל מפחיות קוקה קולה. צילום: אילה רז

תקריב. צילום: אילה רז

תקריב. צילום: אילה רז

 

למרות שהתערוכה מסיירת בעולם כבר כ-18 שנה, עדיין נראים אנשי הזבל במיטבם, עובדה פשוטה המעוררת מחשבות נוגות על כל הזבל שאנו משליכים ועל יכולתו להחזיק מעמד לדורי דורות. כי הזבל המושלך אינו מתפורר ואינו נעלם והוא נערם ומתאסף לכמויות בלתי נתפשות שמרעילות את הכדור האחד והיחיד  הזה שעליו אנחנו חיים.

trash14

צילום: אילה רז

צילום: אילה רז

אנשי זבל כמו חיילים במסדר

אנשי זבל כמו חיילים במסדר צילום: אילה רז

אני מניחה שבפסח יהיה האתר הומה ואולי יהיה קשה להשיג חניה, אבל אל תוותרו, קחו כובע ובקבוק מים וצאו לדרך.  לא כל יום יזדמן לכם לפגוש בישראל אנשי זבל מהסוג המיוחד הזה.