בשבוע שעבר בקרתי בביאנלה לקרמיקה במוזיאון ארץ-ישראל. הציפיות שלי מהביקור לא היו גבוהות לאור העובדה שהביאנלה הקודמת (2009) לא חידשה דבר בתחום זה ואת רוב פריטי הקרמיקה שנראו שם, אפשר היה לפגוש באותה עת על מדפי חנויות העיצוב.

אולי בגלל זה, אבל כפי שהתברר בהמשך, בהחלט לא רק בגלל זה- ההפתעה הפעם הייתה גדולה. האוצרת, שלומית באומן, עשתה מלאכת אוצרות מעמיקה ומוקפדת עם אג'נדה ברורה ועדכנית, מה שהפך את הביאנלה הששית לתערוכה שלא רק נעים לך לצפות בה, אלא היא גם נותנת לך ערך מוסף גבוה: עדכון מתודי ויסודי בכל החידושים בתחום.

בקטגוריה מרחב מקומי: עבודה של מירי פליישר

אהבתי מאוד את  נושא הביאנלה 'עיצוב קרמי- כלים טכנו-לוגים' ובמיוחד את המונח 'טכנו-לוגיה' שאותו טבעה האוצרת, המשלב את הלוגיקה והטכנולוגיה למשהו אינטגרטיבי, שהוא כך נראה לי, מצביע על הכוון העכשווי-עתידי של האומנויות למיניהן.

בקטגוריה מרחב מקומי: עבודה של עינת לידר

9 נושאים נדונו בביאנלה על פי הקטגוריות הבאות:

תבניות ותובנות: שיטות עיבוד החומר, כלי עבודה, תהליכי ייצור.

ממשי ומדומה

טכנולוגיה בחיי היומיום.

תעשייה: געגוע למפעלים נעמן, פורצלן וחרסה.

מפגש בין מסורתי לעכשווי.

מרחב מקומי.

מגדר.

סיפור אישי, סיפור קולקטיבי.

High Tech, Low Tech.

והנה הקישור הרלבנטי לשמות כל המשתתפים על פי הקטגוריות השונות

בקטגוריה High Tech- Low Tech : עבודה של רחל ויגאל צמיר

אינני יודעת אם הביאנלה התעלתה הפעם על עצמה בשל התחרות עם מוזיאון העיצוב בחולון- ואם כן, אפשר רק לברך על זה.

למי שרוצה לקבל מושג רחב יותר אני ממליצה מאוד לצפות בסרטון המצורף וזה כמובן לא בא במקום ביקור בביאנלה עצמה…

נאמר במקורות: 'קנאת סופרים תרבה חכמה' וכאן אוסיף 'קנאת אוצרים תרבה חוכמה'. אבל בעניין זה חשוב לי להבהיר ולהדגיש כי ההישג של הביאנלה במוזיאון ארץ-ישראל איננו גורע כהוא זה מהישגיו, ערכו ותפקידו החשוב של מוזיאון העיצוב בחולון, אבל מוכיח בהחלט את מה שכבר טענתי לא פעם בעבר, שניתן לאצור תערוכה מעולה בתחום העיצוב כאשר הן האוצרת והן המשתתפים כולם מתוצרת כחול-לבן.

קרוב לוודאי שאשוב לבקר בתערוכה חשובה זאת, אשר לצערי לא קבלה את הכיסוי  התקשורתי המגיע לה בעיתונות המקומית, ולמרות שחרשתי את גוגל ביסודיות, כל  מה שמצאתי על אודות התערוכה היה דל ולא מספק ורובו הסתמך על הקומוניקט שנמסר לעיתונות על ידי מחלקת יחסי הציבור של המוזיאון…