מוזיאון העיצוב בחולון מציג תערוכה רחבת אופקים ומעוררת מחשבה: קוטור חדש, איריס ואן הארפן. אוצרים: מארק וילסון וסו-אן ואן דר זיפ.

7.3.2015- 22.11.2014

איריס ואן הארפן נולדה ב-5 ביוני, 1984, בהולנד. היא למדה עיצוב אופנה באקדמיה לאמנות ארטז 'Artez  ' בארנהיים וסיימה את לימודיה בשנת 2006. לאחר מכן עשתה סטאג' אצל אלכסנדר מק-קווין בלונדון. מתחילת דרכה המקצועית בלטה ואן הארפן בייחודה ומשכה תשומת לב מצד התקשורת ומצד אנשי המקצוע המובילים, כשהציגה בתצוגות האופנה, יצירות שלא היו דומות לשום דבר אחר שנראה עד אז. בשנת 2007, שנה לאחר סיום לימודיה, הקימה מותג עצמאי ומאז יולי, 2011, היא חברה אורחת במוסד הפריסאי המכובד 'Chambre Syndical

איריס ואן ארפן- שבריריות מפלדה

איריס ואן ארפן- שבריריות מפלדה

מאז סיום לימודיה היא הציגה בתערוכות בינלאומיות וקטפה פרסים רבים. ואן הארפן מציגה מדי שנה שתי קולקציות חדשניות ופורצות דרך שבהן היא משתפת אנשי מקצוע מתחומי האדריכלות, האמנות והמחשוב. התחום החדשני שבו עסקה כבר בקולקציית הביכורים שלה היה הדפסה תלת-ממדית, שאפשר לה ליצור גופים מרחביים מפולימרים ולשלב אותם ביצירותיה. שילוב ההדפסה התלת-ממדית באופנה הוא תחום חדש ומרתק שאותו זיהתה ואן הארפן קצת לפני כולם והוא נרשם כנקודת ציון משמעותית בדרכה המקצועית. יכולתה לרתום לשיתוף פעולה אתה, את טובי המומחים בעולם, מרשימה ביותר ומעידה על רצונה הנחוש ועל יכולת התקשורת הבין- אישית המיוחדת  שלה.

מתוך הקולקציה חניטה בהשראת מצריים הקדומה: דיון על שבריריות החיים מול נצחיות המוות

מתוך הקולקציה חניטה בהשראת מצריים הקדומה: דיון על שבריריות החיים מול נצחיות המוות

נושאי ההשראה שלה הם רבים ומגוונים ומשקפים מצד אחד את הבעיות הגלובליות הנוגעות לחיים שלנו במאה ה-21, ומצד שני את חוויותיה האישיות ואת חזונה לעתיד. היא עוסקת בהיבטים אמנותיים, פילוסופיים, פסיכולוגיים וטכנולוגיים והמשימות שהיא מציבה לעצמה בתהליך היצירה מאתגרות ונועזות ומותחות את הגבולות של הצורה ושל החומר.

???????????????????????????????

החומר הקשיח הופך לאוורירי בקולקציה הקסומה עשן מזוקק

 

???????????????????????????????

מתוך הקולקציה סינתזיה: כמו פרפר נעוץ בסיכות על לוח.

 

הנושאים שבהם היא עוסקת, מבטאים את השקפת עולמה של יוצרת צעירה שנולדה על סף המאה ה-21 ואת מכלול ההתנסויות שהיא חווה.  הריקנות של החיים בתקופתנו, שיש להם גם צד גרוטסקי, משתלבים אצלה עם אמנות הבארוק הדקדנטית ועם מוטיבים של קדושה נוצרית.  בקבוצת הדגמים המכונה 'אסקפיזם' מציגה המעצבת דימויים המחברים בין הרדיקאלי לפנטסטי. לצורך הבעת הרעיון באופן מיטבי היא לא  מהססת להמציא חומרים חדשים ומשלבת  מלאכות מסורתיות עתירות מלאכת יד כמו קיפולים, או תחרה ידנית, עם טכנולוגיה עתירת ידע. אפשר למצוא בקולקציה זו הן היבטים אורגניים נעימים והן היבטים מקאבריים אפלים.

ההיבט המקאברי חוזר בקולקציה משנת 2009, המבוססת על טכניקות של חניטה במצריים הקדומה.  כאן היא מתמודדת עם שבריריות החיים  מול נצחיות המוות. החומרים בקולקציה זו מפתיעים ומקוריים וכוללים:  גלגלי שיניים, גומי, קרסים ואלמנטים מתכתיים נוספים.

בקולקציה המכונה 'סינטזיה' היא מאותגרת על ידי תסמונת פסיכולוגית חריגה שבה יש בלבול בין תחומי חישה שונים. אדם הלוקה בתסמונת זאת יכול לטעום צבעים, או לראות צלילים. התופעה מרתקת אותה בהקשרה העתידני , כאשר הבגדים שנלבש יוכלו לבטא את תחושותינו. יש בקולקציה זו היבט עתידני בדיוני מול היבט אנושי שברירי, דגם אחד נראה כמו פקעת קורים שטווה עכביש ודגם אחר נראה כמו פרפר מושלם שהוצמד בסיכות למשטח תצוגה.

פרט מתוך דגם

פרט מתוך דגם

עולם האסוציאציות של ואן הארפן עשיר מאוד וכל דבר מעניין שהיא נתקלת בו זוכה למחקר מקיף ולאינטרפרטציה אמנותית. העורבים המרחפים מסביב לסטודיו שלה מעוררים בה אסוציאציות של עולם אפל, מגיה שחורה ואלכימיה. בקולקציה המכונה 'עורבים כימיים' היא מציגה יצירות שהבסיס ליצירתן היה חלקים משלדי מטריות .התוצאה שמתקבלת מזכירה פעילות אלכימית שהופכת חומרים פשוטים לזהב טהור.

הדפסות תלת-מימדיות המדמות שלד של יצור קדום

הדפסות תלת-מימדיות המדמות שלד של יצור קדום

חומרים מסונתזים ומפתיעים בחדשנותם.

חומרים מסונתזים ומפתיעים בחדשנותם.

איריס ואן הארפן מנסה ללכוד ביצירתה את הרגע החולף, את העשן בהתפוגגותו ואת טיפות המים בהינתזן  בעת קפיאה. משימות מסוג זה נשמעות יומרניות מאוד וכמעט בלתי אפשריות, אך נדמה כאילו אצל ואן הארפן, הבלתי אפשרי הוא הגורם המדרבן ביותר ליצירה. למראה יצירות מן הקולקציה 'עשן מזוקק' נעתקת הנשימה מול השלמות שבה מצליחה היוצרת ללכוד את העשן  המתפוגג בדגמיה, באמצעות חומרים חצי קשיחים ההופכים תחת ידיה המיומנות לאווריריים ומרחפים. היצירות המוצגות במסגרת הקולקציה  'קריסטליזציה' הן בעיני, היצירות המרשימות ביותר, המעוררות השתאות בכל היבט אפשרי.

קריסטליזיה ללכוד את נתזי המים בעת הפיכתם לקרח מוצק

קריסטליזיה ללכוד את נתזי המים בעת הפיכתם לקרח מוצק

קולקציה זו נוצרה בשיתוף פעולה עם משרד האדריכלים 'בנטן קרוואל' שעיצבו בעבור מוזיאון סטדליק באמסטרדם את ההרחבה למוזיאון הותיק, המכונה 'אמבטיה'. המראה המיוחד של המבנה החדשני, עורר אצל ואן הארפן רצון ליצור דגם שיגלוש מגופה של הדוגמנית כמו מים ניתזים. דגם מרשים זה מבוסס על הדפס תלת מימדי שיצרה ואן הארפן בשיתוף עם האדריכל דניאל וידריג.

הדפס מקדים לקולקציה קריסטליזציה

הדפס מקדים לקולקציה קריסטליזציה

ניתן לנתח את יצירותיה של איריס ואן הארפן בהיבטים אמנותיים, או פילוסופיים ולמצוא בהן אין ספור מובנים והשלכות. אבל, מה שללא ספק ניכר כבר ממבט ראשון, הוא, שלפנינו יוצרת ענקית בעלת שיעור קומה מסוגו של אלכסנדר מק-קווין, שבמובנים רבים רוחו שורה על יצירותיה, אם כי דרכי הביטוי והחומרים של שניהם שונים מאוד זה מזה. מעניין יהיה לעקוב אחריה בהמשך דרכה ולראות כיצד תתפתח מבחינה טכנולוגית ואמנותית.

נחשים מתפתלים או מיעיים מתהפכים? דגם מקולקציית קפריולה.

נחשים מתפתלים או מעיים מתהפכים? דגם מקולקציית קפריולה'  המתאר את תחושות הבטן של איריס ואן-הארפן רגע לפני קפיצה לצניחה חופשית

פרט מתוך דגם

פרט מתוך דגם

הדגם הראשון של איריס ואן הארפן שנוצר במדפסת תלת-מימדית.

הדגם הראשון של איריס ואן הארפן שנוצר במדפסת תלת-מימדית.

מעבר להישגיה האישיים, שכאמור זוכים להערכה חסרת תקדים, ממקדות יצירותיה של  ואן הארפן את הדיון בשאלה המהותית הנוגעת ליחסים שבין האופנה לאמנות. לי נראה שקיטלוג יצירותיה כאופנה- מחייבת חשיבה מחדש. ואולי בעצם, עולם המושגים והערכים שלנו שעדיין שבוי בקונספציה מאובנת על ההבדל שבין עיצוב לאמנות, הוא שזקוק לחשיבה מחדש.

אצלי, מכל מקום, מסומנת איריס ואן הארפן כתקווה הגדולה ביותר של דור המעצבים הצעיר שהולך ותופס את מקומו הראוי בעולם האופנה המשתנה מול עינינו.

צילומים: אילה רז