אני שמחה מאוד לארח ב'בלוג של אילה רז' את לירון אוחנה בוגרת המחלקה לצורפות ואפנה בבצלאל, כיום לומדת לתואר שני בתקשורת באוניברסיטה העברית, וכותבת בלוג אפנה. לירון מעלה לדיון סוגיה עכשווית מעניינת: האם בלוגריות אופנה מוסיפות פן חיובי לעולם האופנה או שמא מורידות את רמת השיח הציבורי בנושא אופנה.

רבות דובר על שינויים אקולוגיים המשפיעים על עולם הטבע: ההתחממות הגלובלית פוגעת בשנתם של דובי הקוטב, דגי הסלמון בנורווגיה ניצודים בכמויות ולא מצליחים להתרבות, וגם בשדה האפנה מתחילים להרגיש באוויר רוחות של שינוי. מי שמקשיב  יכול לשמוע בשנים האחרונות סנוניות אפנתיות המבשרות על כך שמשהו בג'ונגל האפנה מתחיל להשתנות. 

סוזי מנקס, אחת ממבקרות האפנה המוערכות בעולם, כתבה לפני כשבוע כתבה בשם "קרקס האפנה" ובה היא מספרת על שנות התשעים (המאושרות?) בהן מבקרי אפנה היו לא יותר מחבורה של אנשים לבושים בשחור, שהתגודדו מחוץ לאזורי תעשייה שכוחי אל, מחכים להיכנס לעוד פרזנטציה אוונגרדיסטית של מעצב נחשב. "עורבי האפנה" כינו אז את מבקרי האפנה, שביניהם כתבים ועורכי מגזינים, כולם אנשים בעלי ידע נרחב באפנה וניסיון רב שנים בתפקיד נחשק. הם מעולם לא חצו את הקווים אל עבר אור הזרקורים אם כי היו שם, בכל התצוגות והאירועים הנכונים, על מנת לראות, לשפוט, לכתוב ולבקר.

סוזי מנקס

סוזי מנקס, כתבת אופנה בעיתון "הראלד טריביון"

מנקס מצאה את עצמה, בשבוע האפנה האחרון בפריס, במצב חדש שבו הגבולות שהיו ברורים- נפרצו.  לא היה מה שיפריד  בין מי שמאחורי הקלעים לבין מי שבפרונט, או בין מי שמבין באפנה לבין מי שמבין פחות.  פריצת הגבולות יצרה מצב חדש שבו להקות רבות של ציפורים שונות ומשונות מקננות בטריטוריה האפנתית של העורבים הוותיקים: "היום האנשים שמחוץ לתצוגות האפנה הם יותר טווסים מאשר עורבים" היא כותבת "הם עושים פוזות ומתגנדרים אל מול המצלמות בשמלות עטורות ההדפסים שלהם".  מנקס מדברת על אותם אנשים ש'מפורסמים בלהיות מפורסמים'- או במילים אחרות כאלו שאין תוכן אמתי מאחורי הפנים המוכרות שלהם: "הם ידועים בייחוד בשל דפי הפייסבוק שלהם, הבלוגים שלהם, או בזכות זה שצדו את עינו של הצלם סקוט שומאן (Schuman) שהנציח אותם בבלוג שלו".

 אוליינה סרגיינקו

אוליינה סרגיינקו, אשת הבוהמה הרוסייה, המחליפה במהלך  שבוע האופנה תלבושות כמה פעמים ביום כדי לצוד את עיני הצלמים

לא ניתן להתכחש לכוחה של הרשת בתוך השינוי שמתחולל בעולם האפנה: רשת האינטרנט מביאה בשניות תמונות מתצוגות האפנה הנחשבות בעולם- לכל מחשב וסמארטפון, ומשנה את תפקידם של מבקרי האפנה- שבעבר היו הראשונים להיחשף לעיצובים ולספר עליהם לקהל הרחב- ופתאום מוצאים את עצמם בסיטואציה חדשה שבה כל אחד יכול לראות תצוגות אפנה בזמן אמת, לחוות דעה ולהיות הקול המשפיע הבא.

כמו שיש הרואים בשינויים האקולוגיים כאלו אשר יובילו  אותנו להיכחדות, ואחרים שרואים בשינויים- תחנת מעבר, ככה גם השינויים בשדה האפנה מביאים אתם ביקורת ושאלות קשות: האם תצוגות האפנה הן האירוע המרכזי, או שכיום השאלה האמתית היא מי מגיע אליהן, ואיך הוא נראה? האם רק אנשי מקצוע מהתעשייה יכולים לבקר אפנה או שכל חובב אפנה שראה את הקולקציה באינטרנט יכול לעשות את אותה העבודה?

 

בריאן בוי
בריאן בוי, הבלוגר הפיליפיני. למעלה: יושב בשורה הראשונה ליד סוזי מנקס ואנה וינטור. ב- 2008 קרא המעצב מארק ג'יקובס תיק על שמו כמחווה להשפעתו על עולם האופנה

אכן נכון הוא הדבר שרבים מהבלוגים העוסקים באפנה מביאים לעולם בעיקר המלצות על מוצרי טיפוח שנשלחו אליהם במתנה מחברות יח"צ, או פוסט בנוסח "חמש עשרה אפשרויות שונות בהן אני לובשת את אותה החולצה"- דבר שמותיר את הדיון על אפנה ברשת מפוספס במידת מה, אך מצד שני, אני, כבלוגרית צעירה, לא יכולה שלא להתלהב מהפוטנציאל האדיר שהרשת מאפשרת : כזה שנותן לכל אחד מאתנו אפשרות לקחת חלק ולתרום במידה כזאת או אחרת, לשיח על אפנה.   

תגובתם של ה"טווסים" לא איחרה לבוא: הבלוגרית ליאנדרה מדין התרעמה על ההכללה של מנקס שמסווגת את כל הבלוגרים כמקשה אחת, והבלוגרית סוזנה לאו הודתה שקשה לה להיות "רק בלוגרית" והיא מרגישה שפעמים רבות היא צריכה להתנצל על מקומה.

 

ליאנדרה מדין
ליאנדרה מדין "לא כל הבלוגרים שווים"

שדה האפנה שבעבר היה סגור, ושמור למתי מעט, נפתח כעת לכולם. במובנים רבים הוא הופך לדמוקרטי ופתוח יותר לקבל קולות חדשים. האם זה אומר שה"עורבים" הוותיקים יכחדו? האם ה"טווסים" ייתפסו את מקומם? אולי ההתלהבות מהם תחלוף עם הזמן? ואולי במרוצת הזמן ייווצר לו זן חדש של ציפורי אפנה- כאלו עם מקור עורב ונוצות טווס? 

מה שבטוח זה-  שאין תקופה מעניינת מזאת לחקור, לבחון, ולתעד את הזואולוגיה המשתנה של עולם האפנה. 

 

סוזי לאוו
סוזי לאו: "אני לא רק בלוגרית!"

תודה רבה ללירון אוחנה על הפוסט המאתגר שלה. אתם מוזמנים לבקר בבלוג המעניין של לירון 

הבלוג של אילה רז מזמין כותבים שיש להם מה להגיד  בנושא אופנה  להתארח כאן עם פוסט משלהם