מה לעשות?  אני נחש!  לא. לא מה שחשבתם. אני נחש על פי האסטרולוגיה הסינית, בגלל שנולדתי בשנת הנחש. וילידי שנת הנחש הם דווקא אינטלקטואלים, בעלי אינטואיציה גבוהה, פרפקציוניסטים (ספרו לי על זה), בעלי ציפיות גבוהות מעצמם ומזולתם ועוד כמה מידות נעלות  שאני מוכנה לחתום עליהן מיד. ולמה נזכרתי בזה בדיוק עכשיו? כי ראש השנה, הוא יום של חשבון נפש: מה שעשינו וגם מה שנעשה. מה שהביא אותי לזפזופ מהיר בין אתרי אסטרולוגיה שונים, עד ש…בינגו.  נפלתי על אסטרולוגיה סינית.

לוח אסטרולוגי סיני

באסטרולוגיה הסינית, נקבעות תכונות האופי של האדם על פי החיה המאפיינת את שנת לידתו. שנת תשע"א (2011) היא שנת הארנבת שאמורה להיות שנה רגועה, חיובית ומלאת השראה (טוב, הם כנראה לא מתכוונים לישראל) ונמצאת בסתירה מוחלטת לשנה שקדמה לה, שהייתה שנת הנמר, שהיא דינמית וסוערת במיוחד (כן, זה כבר יותר מתקבל על הדעת…)

כשחשבתי על זה, נראה לי דווקא מתבקש לעשות איזה לוח אסטרולוגי-סרטוריאלי  שבו מחליפים בגדים את החיות המופיעות בגלגל המזלות הסיני .

הצעה להורוסקופ סרטוריאלי: שנת האפודה

בתור התחלה בחרתי את תשע"א (2011) כשנת השמלה. למה דווקא שמלה? הנה פלאשבק קצר.

יוני 2011. יום אביב חמים, שבמושגים בריטיים נחשב לקייצי.  אני בג'ינס, חולצת כפתורים וג'קט קל, זורמת בין נהר אדם בשוק פורטובלו, בלונדון.  פתאום… סורפרייז! אני שמה לב שאני חריגה בנוף.  ממש חוצנית… מוזר, אבל חוץ ממני, כל הבנות בשטח- לובשות שמלות!  הן החליפו לשמלות בכל צבע וגזרה-  בזמן שאני נרדמתי בשמירה.

אני ממשיכה משם לניו-בונד סטריט, ושוב… סורפרייז!  גם כאן – אני היחידה במכנסיים. יש משהו לא נעים בסיטואציה כזאת שקצת דומה להרגשה שלך כשאת לבושה סופר-אלגנט וכולם מסביבך בקז'ואל. לא משהו שעושה לך טוב במיוחד. אבל, בלונדון, כמו שאתם יודעים, הייאוש הרבה יותר נוח.

קולקציה לחורף 2010: שימו לב להבדלי האורכים

שבוע האופנה לונדון 2010: שימו לב להבדלי האורכים

שבוע אחר כך, אני מגיעה לתל-אביב בבוקר יום קיץ חם ודביק. מעיפה מבט אל הרחוב. סורפרייז? וואלה ניחשתם! השמלות מנצחות גם כאן  ובגדול! מבט אל הרחוב התל-אביבי בקיץ 2011 מגלה שהשמלה שולטטטת!!! זה לא שקודם היא לא הייתה כאן. אבל עכשיו נראה שהיא נמצאת בכל מקום. השמלה מופיעה בכל האורכים, הצבעים והגזרות. יש מיני, מקסי ומידי. יש מרפרפות ויש צמודות. יש מתוחכמות ויש פשוטות. בקיצור הכול הולך…וכאן יש לי לספר לכם משהו שאולי לא תאהבו לשמוע.

שמלה בקיץ ישראלי, 2011 (צילום אריה וידר)

מבט אל ההיסטוריה של האופנה מגלה לנו שהשנים של משחקי אופנה תכופים, שבהם התחלף אורך השמלות בתדירות גבוהה- היו שנים שבעקבותיהן התרחש משבר כלכלי!!!

אופנת 1927: משחקי מכפלת

אופנת 1928: אורכים משתנים ומשבר מתקרב

כך קרה בשנים 1927-28 שבעקבותיהן הגיע המשבר  הכלכלי הגדול של  1929, כשהבורסה התמוטטה ואנשים קפצו מהגגות, וכך קרה גם בשנים 1971-72 שבעקבותיהן הגיע ב- 1973 המיתון העולמי , שפרץ בעקבות מלחמת יום הכיפורים, וכמעט שיתק את הכלכלה העולמית.

איו סאן-לוראן מציג את אופנת הסתיו 1972-73: אורכים משתנים

טוויגי בשמלות מקסי 1972

ואם כבר מדברים על היסטוריה, איך אפשר בלי ציטוט של וודי אלן ? הנה למשל, 'ההיסטוריה תמיד חוזרת על עצמה, רק בכל פעם שהיא חוזרת- זה עולה לנו יותר'. או: 'יותר מבכל תקופה אחרת במהלך ההיסטוריה, המין האנושי ניצב על פרשת דרכים: דרך אחת מוליכה לייאוש ולחוסר תקווה מוחלט, הדרך האחרת מוליכה להכחדה מלאה. הבה נתפלל שתהיה לנו החוכמה לבחור נכון.'

…לא. אין מצב שאני נפרדת מכם כך כשהשנה החדשה בפתח. אז הנה, בנימה אופטימית, השיר המקסים של שלום חנוך שהוא הברכה הכי נהדרת שמישהו יכול לאחל לאהוביו ולעצמו.

ושתהיה לכולנו שנה טובה, מוצלחת ונפלאה !