אני לא יודעת איך אתם, אבל אני ממש אוהבת להיות בבית. גם כשאני בנסיעה רחוקה, מופלאה ככל שתהיה, הרגע שאני הכי אוהבת הוא הרגע שבו נוגעים גלגלי המטוס שוב על הקרקע בנתב"ג ואני אוספת את המזוודה שלי וממהרת  הביתה . אני מכירה אנשים שיכולים לעבור חיים שלמים מחוץ לבית ולא מרגישים שמשהו חסר, אבל אני לא. לכן אני לגמרי מבינה את אריק איינשטיין כשהוא שר 'אוהב להיות בבית'.

ממש כמו דורותי ב'הקוסם מארץ עוץ' שמצליחה לחזור לעצמה מהביקור הדמיוני בארץ עוץ רק כשהיא מתרכזת באמירת המנטרה המונוטונית 'אין כמו הבית…' – כך גם אני.

אחד הספרים האהובים עלי ביותר בארון הספרים שלי הוא ' All  Things Oz' , שבו  ליקטה העורכת לינדה סאנשיין את כל פניני החוכמה הכלולים ב-14 ספרי עוץ שנכתבו ע"י פרנק באום,  שהראשון שבהם הוא 'הקוסם מארץ עוץ' שנכתב בשנת 1900 .

הספר החכם שלי All Things Oz

הפילוסופיה הבסיסית של ספרים אלה אומרת שהמקום הכי חשוב לך בעולם הוא הבית. מתוך הסיפור של 'הקוסם מארץ עוץ' אנחנו מבינים שלכל אחד יש לב, שכל ואומץ, אבל רק אם נשתמש בהם בתבונה- נצליח להגיע לאוצר בסוף הדרך. אוצר יקר זה הוא הבית. הסיפור מלמד אותנו שבית איננו רק מקום מגורים, אלא הוא בעיקר האנשים שגרים בו, שאתה אוהב אותם והם אוהבים אותך.

גובלן מתוך הספר All Things Oz

הספר המקסים הזה כולל תמונות ואיורים מכל הספרים והסרטים שיצאו לאור במאה העשרים בארצות השונות בסדרת ספרי 'עוץ'  ואני מצאתי אותו לגמרי במקרה מעלה אבק בחנות 'סטימצקי' ברחוב אלנבי בתל-אביב, שם הונח  בין הספרים המוזלים במיוחד…

ואם מדברים על 'הקוסם מארץ עוץ'- ספר שכל משפט בו מכיל פילוסופיית חיים שלמה, איך אפשר להתעלם מהמשמעות הסמלית של נעלי האודם שאותן נועלת דורותי בסרט?

הנעליים המקוריות של ג'ודי גארלנד מהסרט 'הקוסם מארץ עוץ'

נעליים אלה עוצבו עבור הסרט 'הקוסם מארץ עוץ' ( 1949 )  ע"י אדריאן אדולף גרינברג, הידוע יותר בשמו המקצועי גילברט אדריאן (1903- 1959). הן עוצבו במקור כנעלי משי לבנות ויותר מאוחר נצבעו באדום. החלק העליון של הנעליים וכן העקבים צופו בפאייטים בצבע בורגונדי ונוסף להם פפיון בסגנון ארט-דקו . במקור הוכנו 7 זוגות נעליים עבור גיבורת הסרט מתוכן השתמשה ג'ודי גארלנד ב- 4 זוגות  בלבד.

אחד מזוגות הנעליים שנעלה ג'ודי בסרט נמכר בשנת 2000 במכירה פומבית בסכום של 666,000 $ ולא כדאי שתתחילו לרשום המחאה על הסכום הנ"ל, כי היום הן בטח עולות הרבה יותר…

לרגל יום ההולדת ה- 70 לסרט 'הקוסם מארץ עוץ', בשנת 2009 , הכריזה חברת ההפקה 'האחים וורנר' על שיתוף פעולה עם 'סברובסקי' לצורך פרויקט משותף  שבו התבקשו מעצבי נעליים מפורסמים לעצב נעליים שיתאימו לדורותי של המאה  ה- 21.

הנה התוצאות לפניכם.

Jimmy Choo

Gwen Stefani

Betsey Johnson

Botkier

Testoni

וכך נראות הנעליים שבוצעו לפי הסקיצות הנ"ל

הנעליים שיתאימו לדורותי במאה ה- 21

ופשוט לא אוכל לסיים פוסט על 'הקוסם מארץ עוץ' מבלי לשמוע עוד פעם אחת את השיר האלמותי 'מעבר לקשת בענן' המושר בפי  דורותי, הלא היא ג'ודי גארלנד בת השש עשרה…