יש לי  סימפטיה לצבים. יצורים כל כך איטיים וכל כך מגושמים, שיש להם מעט מאוד דרישות מהחיים: אדמה מתחת לרגליים, כמה עלי חסה והם מסודרים. במרוץ בין הארנב לצב- אני תמיד ל טובת הצב. אולי בגלל שהוא יוצא למשימה חסרת סיכוי…ואולי בגלל שאני נוטה באופן בסיסי לטובת כל אנדר-דוג שמצליח להפתיע.

צב יבשה מצוי

בילדותי  הרחוקה, גרתי בטבריה בבית קטן מוקף גן גדול וביליתי שעות עם עצמי בגן, יושבת על ענף עץ התאנה וחולמת בהקיץ…

מחוץ לשער הנעול: בית ילדותי בציור של דני רז משנת 1998

אהבתי להקשיב לקולות הטבע: ציפורים, צרצרים, צפרדעים ודבורים. לפעמים היה מצטרף לקולות המוכרים מין רשרוש לא מוכר: גרירה,הפסקה קצרה ושוב גרירה ומשום מקום היה מגיע  צב קטן, גורר בכבדות את שיריונו לכוון בלתי ידוע. כל ניסיון להתיידד עם החיה המוזרה היה מסתיים בניתוק מגע מצידה והתכנסות לתוך השריון.

הצב הוא אולי החיה הכי לא אופנתית ששרדה בעולמנו. הוא כנראה סוחב על גבו לא רק שריון שמשקלו יותר ממשקל גופו, אלא גם את מורשת הדינוזאורים…ובכל זאת יש על שמו פריט אופנה מעודכן, שבחורף- אין לו תחליף. ואני מתכוונת כמובן ל"turtle neck"  שלא רק שבאנגלית נשמע יותר טוב, אלא שבעברית ("צווארון צב") נשמע ממש גרוע.

הנציגה המופלאה של ה'turtle neck' עלי אדמות היא אודרי הפבורן המקסימה. בזכות הצוואר הברבורי שלה נראה הצווארון הנ"ל כפריט המחמיא ביותר לכל אחד ואחת.

אודרי הפבורן ברבור בצווארון צב

והנה היצירה של ריצ'רד אבדון המבוססת על צוואר הברבור של הפבורן

ריצ'ארד אבדון, 1967

אבל כאן, אני חייבת אזהרה לשמנמוכים ובעלי הצוואר הקצר שבינינו, להם  אסור באיסור חמור להכניס את צווארם אל מלכודת ה 'turtle neck ' מכיוון שבתוכה הם  נראים כמו צבים מהגיהינום…

השריון הקשיח של הצבים שימש עד המצאת הפלסטיק (בשנות ה- 30 של המאה הקודמת) כחומר המועדף לייצור מסרקות, כפתורים, אבזמים, תיקים ואביזרי טואלט למיניהם. לא ידוע כמה צבים נחמדים היו צריכים לשלם בחייהם בעבור חפצי חן אלה, אבל מן הסתם היו הרבה כאלה.

מסרקות לשיער משיריון צב

בתורת הפנג שוואי מייצג הצב יציבות, תמיכה, בטחון והגנה ואולי בשל כך הונצח על גבי תכשיטים יקרי ערך כמו אלה של פאברז'ה.

צב של פאברז'ה משובץ יהלומים

בין התכשיטים היקרים שעיטרו בגדי מלכים ורוזנים אפשר למצוא הרבה סיכות קישוט, תליונים, טבעות וענקים, רובם מזהב 24 קאראט, משובצים ביהלומים, ספירים ופנינים שמעוצבים בצורת צב.

כיום, בעידן הדמוקרטיה, יש גם פריטי עיצוב בדמות צב במחיר שווה לכל נפש והם עשויים, בין השאר,  מקרטון , מקרמיקה, מיציקת ברזל, או מפלסטיק. אחד היפים שמצאתי עשוי מעור ממוחזר ומשמש ככלי קיבול.

צב מעור ממוחזר מעוצב מהאתר של Vacavaliente

ואיך אפשר לא לאהוב כלבלב כזה חמוד באפודה עם צווארון צב?

כזה חמוד...

היום הצבים המעטים ששרדו בארצנו הם חיות מוגנות, אז אם במקרה נתקלתם בצב, עדיף שתניחו אותו בסביבה ירוקה ותתנו לו ללכת.

ולסיום,  פוסט זה הוא הפוסט ה-100 בבלוג שלי ואולי בגלל זה בחרתי לכתוב בו (ממש בלי להתכוון מראש) על צב  שהוא סמל ליציבות ואורך רוח, תכונות חשובות לכל בלוגר שמתכוון להישאר זמן רב בשטח. אז הנה הוכחה נוספת שאני כאן בשביל להישאר. ואתם כמובן מוזמנים בכל עת להיכנס, להעיר ולהאיר ואולי אפילו תצליחו למצוא לי ביטוי חלופי בעברית למשפט המנצח: …the more-the merrier