לפני כשנתיים ערכתי  והנחיתי את הסדרה "במודה" בבית "אביחי" בירושלים. הסדרה עסקה בהקשרים השונים שבין לבוש ותרבות. ההרצאה האחרונה בסדרה הייתה על אופנה עתידית ולקראתה רציתי להתעדכן בכל החידושים בתחום.  שיטוט רב תכליתי  במרחבי הגוגל הבהיר לי באופן חד משמעי: לא רק שיש אופנה עתידית, השונה מאוד מהאופנה המוכרת לנו כיום, אלא שהיא כבר כאן!!!

נזכרתי בזה בערב חג השבועות, כאשר אחת מבנות המשפחה המורחבת סיפרה על חולצה מחליפה צבעים שהיא קנתה לאחרונה בקניון. צבעי החולצה משתנים על פי טמפרטורת הגוף ואת החולצה אפשר גם לכבס אחרי השימוש … ידיעה מעניינת זו הביאה אותי  לחיפוש  נוסף בגוגל שהעלה את האינפורמציה הבאה:

חברת Funshine מייצרת ומשווקת לראשונה בישראל חולצות, תיקים ואביזרים אופנתיים
המשנים את צבעם באור השמש.
אז מה צריך לעשות? פשוט מאוד!
לבש/י את החולצה, ענדי את הצמיד
וצאו החוצה לאור השמש.
מיד כבמגע קסמים, הפריט יתמלא בצבעים.
בת צחוק תעלה על שפתיכם,
והעולם יחייך אליכם!

נחמד.ממש נחמד. ואל תגידו לי שאתם לא  סקרנים לדעת מה עוד יכולים הבגדים לעשות בשבילנו, אם נבקש יפה?

אז קבלו כמה חידושים מחזית הבגדים החכמים ושימו לב, הטכנולוגיה לייצור הבגדים כבר קיימת וכל מה שצריך עכשיו הוא רק שיווק נכון!

נתחיל עם פריט סקסי ובו בזמן גם אקולוגי: התחתונים שהמציאה שרה לוסי סמיט. היא השיקה אותם לכבוד יום האהבה (ולנטיין) אבל הם טובים לכל ימות השנה…התחתונים הם אורגניים, ידידותיים לסביבה ומעוררים… את המצפון! איך??? בתוך סיבי  התחתונים מוטמעים סיבים טרמואקטיביים המתחממים מחום הגוף. על התחתונים מוטבעת מפת כדור הארץ וכשהתחתונים מתחממים נראית ההתחממות הגלובלית  המציפה את היבשות…

ואם תחתונים יכולים להיות כל כך אקולוגיים, אז מה הפוטנציאל של הביקיני? ובכן, יש גם ביקיני חכם שמפיק חשמל מקרני השמש ומאפשר לכם שימוש בחשמל חינם למחשב, לאם-פי ולכל מה שתרצו…וגם לא צורך אנרגיה ממקור חיצוני, מכיוון שהחשמל הזה מופק מקרני השמש…

ביקיני חכם

פיתוח מעניין של חברת האלקטרוניקה פיליפס הוא בגד המשנה את צורתו ומידתו כדי להתאים ללובש באופן מושלם. בתוך הבגד מוטמעים סיבי ם  בעלי זיכרון. כאשר מועבר זרם חשמלי בבגד הוא משנה את צורתו למידה הנכונה וגם זוכר אותה. את אותו בגד יכולים ללבוש מספר אנשים ובכל פעם הוא יתאים את עצמו למידת הלובש באמצעות זרם חלש.

בטכנולוגיה דומה משתמשים בחולצת החיבוק של CuteCircuit. בתוך אריג החולצה מוטמעים חיישנים, המאפשרים ללובש לקבל חיבוקים וירטואליים הנשלחים אליו דרך SMS. החולצה זוכרת את החיבוק האופייני לכל שולח: קצב הלב, חוזקו של החיבוק, האזורים בהם נוצר מגע, דרגת החום, ומחקה את החיבוק באופן משכנע. ואפשר גם לכבס אותה לחווית חיבוק ריחנית…

חולצה מחבקת לחווית חיבוק שלא הכרתם...

ויש גם פיתוח מתוצרת כחול-לבן. חברת  TEPUI הישראלית פיתחה קולקציית קיץ , הכוללת בגדים לילדים המשלבים מסנני קרינה UPF 30+ היכולים להגן על ילדים מפני ההשפעה המזיקה של קרני השמש.

יש עוד דוגמאות רבות של בגדים המשתמשים בננו טכנולוגיה כדי ליצור הטמעה של מיחשוב בבגד ולאפשר ללובש להסתובב בחוץ בתוך בגד המשמש לו חלופה מושלמת לביצוע כל הפונקציות של משרד ממוחשב. על כך אולי באחד הפוסטים הבאים.

ולסיום סרטון קצרצר של חוסיין שאלאיאן, מעצב האופנה חובב הגאדג'טים שבכל תצוגה שלו  שולף עוד שפן מהכובע. כאן מתוך הקולקציה המשתנה באמצעות כוח מגנטי (2007 ).