בערך פעם בשנה אני עושה סדר בארון הבגדים שלי. את כל הבגדים שלא לבשתי מזמן אני מכניסה לתוך שקית גדולה ומוסרת למי שצריך. גם בשנה שעברה אספתי שקית גדולה כזאת אבל משום מה שכחתי למסור אותה… לפני שבוע גיליתי אותה פתאום בתחתית הארון ופתחתי לראות את תכולתה. היו שם מכנסי  פשתן יפים בצבעי כתום, ורוד וירוק, כמה סריגים קיציים ועוד כמה חולצות כפתורים. מדדתי את המכנסיים וזה התאים לי בול. פתאום הרגשתי שמצאתי אוצר… בגדים יפים בדיוק במידה שלי שכל מה שצריך זה לגהץ וללבוש…הסיפור הקטן הזה ממחיש את הקלות הבלתי נסבלת של הרכישה והנטישה בחיינו.

ישנן תיאוריות פסיכולוגיות הגורסות כי תרבות נטישה זו מחלחלת לכל הרבדים של חיינו וגם לרובד היחסים הבין-אישיים והתוצאה:  החלפת בני זוג בקלות בלתי נסבלת. קח היום- זרוק מחר!!!  במקום לנסות ולתקן- אפשר פשוט להחליף! אז למה לטרוח??? שעור הגירושין עומד כבר על אחד משלושה זוגות נשואים וזה לא סוף פסוק…לפי נתוני ארגון "משפחה חדשה" השנים המועדות לגירושין הן בעיקר השניה השלישית והרביעית לנישואין. החודשים, בהם מרבים להגיש בקשות לגירושין ונחשבים כמועדים לפורענות, הם נובמבר (אחרי חגי תשרי) ומאי (אחרי חג הפסח). בהחלט חומר למחשבה!

תרבות הצריכה שלנו צורכת את עצמה לדעת. ואל תטעו לחשוב שהמבצעים של כמה יצרנים מתוחכמים לקליטת בגדים מיד שנייה תמורת הנחה בקניית בגדים חדשים עוזרת במשהו לאקולוגיה. היצרנים ה"דואגים" לקהילה, דואגים בעיקר לעצמם  וזהו בעצם טריק מעולה להגדלת מחזור המכירות. אז אם אתם באמת דואגים לאקולוגיה, עשו דבר פשוט: הפסיקו לקנות!!!

ואם אתם קונים בכל זאת, השתדלו לקנות מוצרים אקולוגיים המבוססים על סחר הוגן.

כותנה אורגנית בצבעים טבעיים

חלוצת הטרנד האקולוגי בארצנו היא המעצבת המוכשרת דורין פרנקפורט שלא מבינה על מה כל הרעש כשהיא כבר שנים מייצרת את מוצרי האופנה שלה בארץ, בסביבה לא מזהמת, על ידי עובדים מקומיים בני כל הדתות, המשתכרים שכר הוגן. גם חומרי הגלם בהם היא משתמשת הם ידידותיים לסביבה, כמו למשל, הטנסל, העשוי מסיבי עץ האקליפטוס או סיבים טבעיים אחרים כמו כותנה ופשתן הגדלים ליד מקורות מים ולכן חוסכים אנרגיה בתהליכי הייצור.

פשתן אקולוגי

חברה נוספת במועדון הירוק היא חברת "כותון" של ארז וגלית מעודד-ברוידא ששליש מהמוצרים שלה מיוצרים מכותנה אורגנית ויש לה גם מוצרים מסיבי במבוק ומפוליאסטר ממוחזר.

צמח רמי ממנו מפיקים סיבים אקולוגיים

יש עוד מספר מעצבים בודדים החברים במועדון האקסקלוסיבי, ביניהם: מעצבת האופנה אילת מרומי מהמותג "גוסטה", שמעצבת פריטים מכותנה אורגנית, המעצבת ג'רי שי שהוסיפה לקו המוצרים שלה כמה דגמים מכותנה אורגנית וסטודיו "פשה" אשר חלק מדגמי האופנה שלהם מיוצרים מבדים ידידותיים לסביבה .גם ל"הוניגמן" יש מספר קטן של מוצרים אקולוגיים.

את המשקל הכבד במועדון האופנה האקולוגית בישראל תורמות שתי חברות ישראליות ותיקות: "דלתא" ו"בגיר". דלתא מייצרת קו הלבשה תחתונה לגברים, נשים וילדים שכולו מיוצר על טהרת הכותנה האורגנית ובהמשך יתווספו לקו מוצרים זה גם חולצות לגברים, נשים וילדים.

חליפה של בגיר מבקבוקי משקה ממוחזרים

אבל את הבאזז הגדול מייצרת חברת "בגיר" עם החליפות הגבריות שלה העשויות כל אחת מ- 27 בקבוקי שתייה קלה שניתן לכבס אותן בבית בטמפרטורת מים נמוכה. כן. אני ראיתי את המוצר ביום עיון של התאחדות התעשיינים ומיששתי את החליפה במו ידי כדי להיות משוכנעת שזה לא איזה טריק שיווקי.  ובאמת, האריג נעים למגע והחליפה נראית איכותית.. אז בפעם הבאה שאתם משליכים את הבקבוקים הריקים לקונטיינר המיחזור- דמיינו לעצמכם איך ייראה בונד. ג'יימס בונד. בחליפה מ- 27 בקבוקי משקה קל.