שאפו בצרפתית ( chapeau ) פירושו כובע. כשאומרים למישהו "שאפו" מתכוונים להביע הערכה עמוקה לאותו אדם על הישגיו, ולאות הערכה מסירים לכבודו את הכובע מעל הראש.

כשאני אומרת "שאפו" אני רואה בדמיוני את סצנת הכובעים המפורסמת ממופע הפתיחה של מרוץ הסוסים ב"אסקורט" מתוך הסרט "גברתי הנאווה", כשאודרי הפבורן האחת והיחידה מופיעה במערכת בגדים בסגנון אדוארדיאני בצבעי שחור-לבן-אפור וחובשת כובע תואם בעיצובו הגאוני של ססיל ביטון .

אודרי הפבורן בתלבושת שעיצב עבורה ססיל ביטון בסרט "גבירתי הנאוה"

אליזה דוליטל, היא אודרי הפבורן  נראית כל כך דרמטית עד שהנשימה נעתקת. באמת הגיע לביטון  האוסקר  שקיבל עבור התלבושות המרהיבות שעיצב עבור סרט זה.

התלבושת של ליזה דוליטל בצילום מאוייר של ססיל ביטון

ביטון היה לא רק מעצב תלבושות-תיאטרון מחונן- אלא גם צלם בעל סגנון אישי מובחן וגם… בלוגר פעיל!!! נכון שאז לא קראו לזה כך, אבל אם תקראו בששת הכרכים של יומניו האישיים ( 1922- 1974 ) תוכלו ללמוד מהם על חיי החברה שבהם היה מעורב, על רכילויות התקופה ועל האירועים שעניינו אותו.  היומנים היו מלווים באיורים מקסימים של יפיפיות התקופה כמו: קונסואלו ואנדרבילט וססיל סורל . ביטון כתב גם על  מעצבי האופנה הנחשבים בתקופתו, ביניהם: פוארה, ברארד ודיור. התיאור של הדמויות היה מסוגנן, רגיש ומוקפד, והזכיר את הסגנון של צילומיו ורישומיו.  הנה קטע לדוגמא בשפת המקור:

Churchill's hands, "feminine, with their pointed nails and fingers, holding a glass of champagne too near his face so that the exploding bubbles tickled him".

בפוסט על כובעים בבלוג אופנה אי אפשר שלא להזכיר את פיליפ טרייסי. מעצב ענק!!! אין!!! פשוט אין עוד אחד כזה !!!

כובע מהאגדות של פיליפ טרייסי

וכשהוא חובר לאלכסנדר מק-קווין חייבים להוריד בפניו את הכובע!!!"שאפו"!

פיליפ טרייסי לאלכסנדר מק-קווין: ליריקה צרופה!!!

וכדרכי אני מתחילה בפיל ומסיימת בשאלה היהודית, וכאן זה העפת הכובעים באוויר בטקס סיום קורס קצינים. כאן הכובעים הם הערכה קולקטיבית לקצינים המסיימים והערכה אישית לבן המוצלח של אמא… ותראו לי אמא אחת שיצאה משם עם עיניים יבשות.. ולמה אני כותבת על זה? כן. ניחשתם. גם אני הייתי וגם בכיתי…

כובעים באוויר בסיום קורס קצינים בחיל האוויר

ומשהו נחמד לסיום, קטע מתוך שיר (שאני מאוד אוהבת)של  לאה גולדברג, "כובע קסמים":

כל הימים, כל הימים

חולמת אני על כובע קסמים,

אבל איפה, אבל אי בזה

אפשר להשיג כובע כזה?